Scroll Top

قوانین ثبت نام آزمون آیلتس

داوطلب گرامی، هرگونه هماهنگی و پیگیری کلیه مراحل قبل از ثبت نام و ارائه خدمات پس از آزمون تنها با خود شخص داوطلب صورت خواهد پذیرفت. از ارائه اطلاعات ثبت نامی و یا پذیرش هرگونه درخواست توسط شخصی غیر از شخص داوطلب امتناع خواهد شد و عواقب عدم انجام درخواست های ارسالی از سوی فردی غیر از داوطلب متوجه شخص داوطلب خواهد بود.

توضیح بسیار مهم: توجه داشته باشید در بخش Payment Details در سایت IELTS Essentials، دو گزینه Pay Online و Pay Offline جهت پرداخت وجه آزمون وجود دارد. در این بخش فقط گزینه پرداخت آفلاین را انتخاب کنید! وجه آزمون میبایست صرفاً از طریق پنل کاربری شما در سایت پروشات و به صورت آنلاین پرداخت شود.

قوانین ثبت نام آزمون آیلتس

 • مراحل ثبت نام برای آزمون اصلی آیلتس

  · مرحله اول: داوطلب گرامی، گام اول جهت ثبت نام آزمون ایجاد یک حساب کاربری در سایت پروشات می باشد و سپس رزرو صحیح تاریخ و ماژول انتخابی و پرداخت وجه آزمون (به مبلغ ۶,۱۵۱,۰۴۰ تومان نرخ مصوب سازمان محترم سنجش به صورت علی الحساب) می باشد. بدیهی است در صورت افزایش نرخ ثبت نام آزمون توسط سازمان سنجش، داوطلبانی که آزمون آنها شامل افزایش نرخ ثبت نام شده است، موظف به پرداخت مبلغ مابه التفاوت آزمون می باشند فارغ از زمان ثبت نام داوطلب.

  خواهشمندیم در هنگام انتخاب تاریخ و ماژول آزمون خود دقت تمام و کمال داشته باشید چرا که ملاک پروشات برای ثبت نام شما تاریخ و ماژول ثبت و پرداخت شده در پنل کاربری شخص داوطلب می باشد و در صورت هرگونه تغییر در تاریخ و ماژول آزمون بعلت خطای صورت گرفته از سمت داوطلب بصورت عمدی و یا سهوی، مستلزم پذیرش قوانین آزمون که شامل :

  ۱- حداکثر مهلت زمان مجاز جهت انتقال تاریخ و یا ماژول یا کنسلی تا ۳۵ روز قبل از آزمون کتبی و به شرط وجود ظرفیت اضافه در پروشات می باشد. بدیهی است در صورت تکمیل بودن ظرفیت ملزم به تغییر تاریخ به آزمون های ماه بعد خواهید بود .

  ۲- جهت انتقال تاریخ و یا ماژول جدید ملزم به پرداخت 1537000 هزار تومان و تکمیل کردن فرم مربوطه می باشید.

  ۳- قابل توجه می باشد که به درخواست های ارسالی پس از پایان مهلت مجاز ذکر شده توسط داوطلبان پاسخی داده نخواهد شد و امکان انجام هیچ گونه تغییری وجود نخواهد داشت و داوطلب ملزم به شرکت در آزمون بر مبنای تاریخ و ماژول ثبت شده در پنل خودشان می باشند.

  ۴- توجه داشته باشید رزرو تاریخ و ماژول آزمون توسط داوطلب در سایت IDP می بایست الزاما مطابق با تاریخ و ماژول ثبت شده در پنل داوطلب در سایت پروشات باشد.

  · مرحله دوم: ساخت یک حساب کاربری در سایت ieltsessentials.com . رزرو تاریخ آزمون در سایت IDP الزامی می باشد.

  · مرحله سوم: ارسال اسکن مدارک داوطلب (صفحه اول و دوم پاسپورت به همراه کارت ملی) از طریق راهنمای صفحه ارسال مدارک در سایت پروشات

  حتماً قبل از ارسال اسکن مدارک، راهنمای ثبت نام و نحوه اسکن مدارک در سایت پروشات (اینجا) را مطالعه نمایید.

  توجه نمایید ثبت نام آزمونهای پروشات صرفاً بصورت آنلاین انجام می پذیرد. از پذیرش افراد بدون هماهنگی قبلی معذور می باشیم.

 • کلیه بانوان تنها با داشتن اصل پاسپورت مجاز به شرکت در آزمون خواهند بود.

  به صورت کلی اصل پاسپورت معتبر و کارت ملی (هوشمند یا قدیمی) برای ثبت نام الزامیست. چنانچه پاسپورت شما به هر دلیلی در اختیار سفارت است، می بایست جهت شرکت در آزمون اسپیکینگ و کتبی پاسپورت خود را در اختیار داشته باشید. لذا داشتن نامه از سفارت نیز دلیل بر اجازه شرکت در آزمون نخواهد شد.

  کلیه ذکور نیز تنها با شرط داشتن اصل پاسپورت مجاز به شرکت در آزمون خواهند بود به استثناء افرادی که سرباز و یا دانشجو باشند که در اینصورت تنها با دریافت نامه ای با تاریخ معتبر از یگان خدمتی خود

  مبنی بر اشتغال به خدمت و یا دانشگاه محل تحصیل مبنی بر دانشجو بودن و ارسال اسکن آن به همراه اسکن کارت ملی قدیمی یا هوشمند از طریق ایمیل و در صورت تائید توسط سازمان سنجش مجاز به شرکت در آزمون خواهند بود. بدیهی است این دسته از داوطلبان ملزم به همراه داشتن اصل نامه مذکور و اصل کارت ملی خود در روز آزمون می باشند.

  توجه نمایید با توجه به اینکه شهریه آزمون غیر قابل استرداد می باشد، بدیهی است در صورت عدم همراه داشتن مدرک شناسائی (اصل پاسپورت و کارت ملی) در روز آزمون های کتبی و شفاهی امکان شرکت در آزمون را از دست داده وامکان تغییر تاریخ آزمون نیز برای این دسته از داوطلبان وجود نخواهد داشت.

  توجه داشته باشید پاسپورت داوطلبان می بایست حداقل دارای سه ماه اعتبار تا پس از آزمون کتبی باشد.

  خواهشمندیم جهت کسب اطلاع جامع تر در خصوص مدارک مورد نیاز آزمون، صفحه راهنمای ثبت نام را مطالعه فرمایید.

 • نیازی به آوردن لوازم التحریر نیست! مداد HB با کیفیت مناسب، مداد تراش و پاک کن توسط پروشات به داوطلبان ارائه می گردد. لطفا از به همراه آوردن هرگونه لوازم تحریر بویژه مداد نوکی جدا خودداری نمائید.

 • از به همراه آوردن وسایل زیر به سالن محل برگزاری آزمون شفاهی و کتبی اکیداً خودداری فرمایید. توجه نمایید درب های ورودی سالن مجهز به گیت امنیتی میباشد و پرسنل حفاظتی اقلام همراه داوطلبین آزمون را توسط دستگاههای چک، کنترل خواهند کرد. در صورت به همراه داشتن اقلام ممنوعه زیر، داوطلب محترم می بایست مراحل زمانبر تحویل وسایل ممنوعه را طی کند و پس از آزمون نیز مجدداً آن را تحویل گیرد. لذا جهت حفظ آرامش و جلوگیری از اتلاف زمان داوطلب لطفا از به همراه داشتن اقلام زیر اجتناب نمایید:

  · لاک غلط گیر، ماژیک هایلایت، مداد رنگی، جامدادی

  · انواع شکلات، بیسکوئیت، انواع آب میوه و هر نوع اقلام خوراکی

  · سیگار

  · هرگونه وسایل الکترونیکی از قبیل تلفن همراه، ماشین حساب، هر نوع ساعت مچی (آنالوگ یا هوشمند)، هندزفری، هدفون، دستگاه ضبط صدا، پاوربانک و پیجر

  · دیکشنری

  · کاغذ تحت هر عنوان (چرکنویس)

  · قاب عینک

  · هرگونه وسایل شخصی

  · دستمال کاغذی و هرگونه قرص یا داروی مصرفی

  در صورت نیاز به مصرف دارویی خاص لطفا قبل از ورود به سالن آن را به مسئول آزمون تحویل دهید تا در صورت نیاز در حین آزمون در اختیار شما قرار دهند.

 • · درب های سالن آزمون رأس ساعت ۷:۱۵ باز و رأس ساعت ۸:۱۵ دقیقه بسته خواهد شد و از ورود داوطلبانی که پس از ساعت ۸:۱۵ در محل آزمون حضور یابند، ممانعت به عمل خواهد آمد. بدیهی است امکان تغییر تاریخ آزمون و یا استرداد شهریه برای این دسته از داوطلبین به هیچ عنوان وجود ندارد.

  · جهت حفظ نظم و امنیت آزمون از ورود همراهان داوطلبین به حیاط و محل برگزاری آزمون ممانعت به عمل خواهد آمد.

  · به دلیل احتمالاتی نظیر ترافیک، تصادف و خرابی اتومبیل و یا زمان تلف شده جهت یافتن جای پارک استفاده از وسیله نقلیه شخصی پیشنهاد نمی شود.

  · استفاده از سرویسهای بهداشتی پس از ورود به سالن تا ۵ دقیقه پس از شروع بخش Reading امکان پذیر نمی باشد.

 • · آزمون IELTS رأس ساعت ۹ صبح در سالن مربوطه آغاز می گردد.

  · مدت زمان آزمون بدون احتساب زمان پذیرش و چک فنی هدفونها، ۱۶۰ دقیقه معادل دو ساعت و چهل دقیقه می باشد.

 • · از صحبت کردن در طول آزمون اکیداً خودداری فرمایید.

  · خارج کردن برگه آزمون (حتی جدا کردن تکه ای از برگه سوالات و یا باز نمودن منگنه دفترچه سوال) و کپی برداری از سؤالات آزمون به هر نحو تخلف محض محسوب شده و مطابق مقررات با فرد خاطی برخورد خواهد شد.

  · خروج از سالن آزمون به هر دلیلی بدون هماهنگی با مسئول آزمون تخلف محسوب می شود.

  · سالن آزمون مجهز به دوربین مدار بسته است و در صورت مشاهده تخلف در طول آزمون و یا حتی پس از بازبینی ویدئوی ضبط شده آزمون، مطابق مقررات با فرد خاطی برخورد خواهد شد.

  · افرادی که به علت تخلف در آزمونهای پیشین در لیست سیاه سازمان سنجش قرار گرفته اند اجازه حضور در سالن آزمون را نخواهند داشت. بدیهی است به این دسته از افراد هزینه ای بابت عودت وجه ثبت نام آزمون پرداخت نخواهد شد.

 • · زمان دقیق آزمونهای مصاحبه توسط IDP مشخص میگردد و به محض ابلاغ از سوی IDP به اطلاع داوطلبان محترم پروشات میرسد.

  · طبق قوانین IDP، بازه زمانی محتمل برای برگزاری آزمون Speaking از ۷ روز قبل از آزمون کتبی و یا ۷ روز بعد از آزمون کتبی وجود دارد اما به طور معمول آزمون مصاحبه چندین روز پیش از آزمون کتبی انجام می شود.

  · اعلام تاریخ دقیق برگزاری آزمون Speaking معمولاً یک هفته تا ۱ روز پیش از آزمون مصاحبه خواهد بود. لذا داوطلبان محترم می بایست آمادگی لازم برای حضور در تاریخ اعلامی از سوی IDP در این بازه زمانی را داشته باشند.

  · بسته به تعداد شرکت کنندگان در آزمون مصاحبه و تعداد اگزمینرها در هر آزمون (که از سوی IDP تعیین می گردد)، این امکان وجود دارد که آزمون مصاحبه طی یک، دو، سه و یا چند روز متفاوت برگزار گردد.

  · بازه برگزاری مصاحبه آزمونهای Speaking،بطور معمول از رأس ساعت ۹ صبح الی ۱۶:۴۰ می باشد.

  · تا زمان قطعی شدن روز، یا روزهای آزمون مصاحبه از سوی IDP، بخش “انتخاب وقت Speaking” در سایت پروشات غیر فعال می باشد.

  · پیش از فعال شدن ماژول “انتخاب تایم مصاحبه Speaking” در پنل کاربران، زمان دقیق باز شدن تایمها، از طریق تماس تلفنی، پیامک و ایمیل به اطلاع کلیه داوطلبان می رسد. بدیهیست عواقب ناشی از عدم پاسخ گویی داوطلب در زمان اطلاع رسانی جهت انتخاب زمان آزمون speaking متوجه شخص داوطلب می باشد.

  · چنانچه طی برنامه اعلامی از سوی IDP، آزمون مصاحبه طی چند روز برگزار گردد، امکان انتخاب “روزهای مختلف” علاوه بر ساعات مختلف، برای داوطلبان در پنل کاربریشان مهیا می باشد.

  · بر اساس تصمیم IDP، این احتمال وجود دارد که کلیه مصاحبه های آزمون Speaking، صرفاً طی یک روز انجام شود. در این صورت داوطلبان در پنل خود، صرفاً قادر به انتخاب ساعت آزمون مصاحبه طی یک روز می باشند.

  · جهت حفظ عدالت در تعیین روز و یا ساعت زمان برگزاری آزمون Speaking میان داوطلبان، پیش از فعال شدن ماژول انتخاب تایم، اطلاع رسانی ساعت فعال شدن به تمامی داوطلبان از طرق مختلف انجام خواهد شد و به محض باز شدن بخش انتخاب تایم در پنل پروشات، اولویت انتخاب تایم با متقاضیانی است که سریعتر تایم مد نظر خود را انتخاب نمایند. توجه نمایید این سیستم اتوماتیک بوده و امکان تغییر تایم از سوی پروشات وجود ندارد. چرا که تغییر غیر سیستمی در تایم مصاحبه یکی از داوطلبان، تمامی داوطلبان دیگر را نیز متضرر خواهد کرد.

  · طول زمانی هر آزمون مصاحبه بین ۱۱ الی ۱۴ دقیقه می باشد.

  · کلیه مصاحبه های آزمون، رأس ساعت مقرر و بدون حتی ۱ دقیقه تأخیر برگزار می گردند و در صورت تأخیر حتی ۱ دقیقه ای داوطلبان، امکان برگزاری مجدد آزمون مصاحبه میسر نخواهد بود.

 • حضور داوطلب، ۳۰ دقیقه قبل از زمان مقرر شده Speaking الزامی می باشد.بدیهی‌است در صورت عدم انتخاب زمان Speaking توسط داوطلب در بازه زمانی مقرر ، انتخاب زمان Speaking توسط پروشات انجام و به داوطلب ابلاغ می شود.

 • انتقال آزمون حداکثر تا ۳۵ روز قبل از آزمون کتبی ثبت نام شده در صورت وجود آزمونهای خالی و ظرفیت خالی در سایر تاریخ ها از طریق پروشات امکان پذیر می باشد (بدیهی‌است رزو تاریخ در ieltsessentials.com توسط داوطلب بدون هماهنگی با پروشات به منزله تائید تغییر تاریخ آزمون در پروشات نمی باشد). هزینه انتقال آزمون معادل 1537000 هزار تومان می باشد.

  لازم به ذکر است با توجه به آنلاین بودن تمامی مراحل ثبت نام ، عواقب هرگونه خطا در انتخاب تاریخ و یا ماژول آزمون توسط داوطلب بصورت عمدی و سهوی به عهده شخص داوطلب می باشد.

 • داوطلبین گرامی میتوانند حداکثر تا 35 روز مانده به آزمون کتبی از طریق ارسال ایمیل به پروشات به آدرس proshotielts.com@gmail.com انصراف خود را از آزمون ثبت نمایند.مرکز پروشات پس از ۲۰ روز کاری از تاریخ برگزاری آزمون کتبی، وجه ثبت نامی داوطلب را با کسر مبلغ 1537000 هزارتومان (بابت انصراف) عودت خواهد داد.

 • داوطلبین گرامی میتوانند حداکثر تا ۳ روز پس از آزمون کتبی، مدارک پزشکی خود شامل نسخه، گواهی پزشک، عکس و برگه آزمایش و … را به ایمیل proshotielts.com@gmail.com ارسال نمایند. مدارک ارسالی ابتدا توسط پزشک مورد تأیید پروشات بررسی شده و چنانچه غیبت داوطلب موجه ارزیابی گردد، متقاضی میتواند درخواست جابجایی به آزمونهای ۳ ماه آتی پروشات را در صورت وجود ظرفیت داشته باشد و همچنین میبایست ۲۵ درصد از هزینه آزمون را پرداخت نماید.

  توجه نمایید امکان بررسی مدارک پزشکی قبل از تاریخ برگزاری آزمون کتبی وجود ندارد.

 • ۱٫ نتایج آزمون کتبی سیزده الی چهارده روز پس از آزمون ارائه می گردد. امکان تاخیر در اعلام نتایج تا ۷۲ ساعت از سوی IDP محتمل می باشد.

  ۲٫ نتایج داوطلبان به هیچ عنوان طی تماس و تقاضای تلفنی داوطلبان اعلام نخواهد شد. همچنین از ارسال نتایج بصورت پیامک معذوریم.

  ۳٫ مهلت اعتبار کارنامه، ۲ سال از زمان تاریخ آزمون کتبی می باشد.

  ۴٫ نتایج متقاضیان پس از انتشار در وب سایت https://results.ieltsessentials.com قابل مشاهده می باشد.

  ۵٫ کارنامه دارای کدهای امنیتی یکبار برای متقاضی صادر می گردد.

  ۶٫ امکان ارسال نتایج آزمون به صورت الکترونیکی حداکثر برای پنج دانشگاه به مدت دو سال و به صورت رایگان توسط پروشات مقدور می باشد. جهت درخواست ارسال کارنامه به دانشگاهها و مراکز مورد نظر خود، فرم additional TRF را از صفحه فرمهای مهم سایت پروشات دانلود نمایید و به نشانی proshotielts.com@gmail.com ایمیل کنید.

  ۷٫ صدور مجدد کارنامه جهت ارسال مستقیم به مراکز مورد تأیید IELTS، صرفاً با درخواست کتبی متقاضیان از طریق ایمیل به proshotielts.com@gmail.com امکان پذیر می باشد.لازم به ذکر است ارسال نتایج به مراکز مورد تایید IELTS به صورت فیزیکی (در صورت عدم وجود آدرس مشابه در سیستم الکترونیک آیلتس) پس از بررسی تا یک ماه از زمان تاریخ صدور کارنامه تنها مشمول هزینه پست خواهد بود مشروط بر اینکه در بازه زمانی یکماهه از تاریخ صدور کارنامه فرم مربوطه توسط داوطلب تکمیل و وجه مورد نیاز جهت ارسال به پست پرداخت شده باشد.

  ۸٫ بازه زمانی جهت تکمیل فرایند آماده سازی و تحویل کارنامه فیزیکی داوطلبان به پست ۷روز کاری (به استثنای پنجشنبه و جمعه و ایام تعطیل) خواهد بود.

  ۹٫ در صورت گذشت یکماه از تاریخ صدور کارنامه فیزیکی داوطلب جهت پست فیزیکی نتیجه خود ملزم به پرداخت هزینه پرینت مجدد به مبلغ 90 هزار تومان به ازای هر ارسال علاوه بر هزینه پست می باشد.

  ۱۰٫ ایمیل های ارسالی مبنی بر درخواست ارسال نتایج بصورت آنلاین و یا پستی تنها در روزهای شنیه تا چهارشنبه مورد بررسی قرار خواهند گرفت. توجه داشته باشید این فرایند زمانبر می باشد، لذا از داوطلبان عزیز تقاضا می شود همکاری لازم را در این خصوص با پروشات داشته باشند و جهت تسریع فرایند مذکور به محض دریافت ایمیل از سوی پروشات پاسخگوی آن باشند.

  ۱۲٫ داوطلبین گرامی می توانند در صورت تمایل به پست شدن کارنامه خود به شهرستان های داخل کشور، درخواست ایشان را از طریق ارسال ایمیل به proshotielts.com@gmail.com اعلام نمایند. دریافت ایمیل داوطلبان طی ایام هفته میسر می باشد و زمان تحویل کارنامه ها توسط پروشات به پست جهت ارسال به شهرستان ها فقط در روزهای یکشنیه و چهارشنبه ساعت ۱۲ می باشد.

  ۱۳٫ واریز هزینه جهت پست کارنامه به شهرستانها به مبلغ بیست هزارتومان و از طریق کارت شتابی به شماره

  ۶۲۱۹ ۸۶۱۰ ۳۱۱۳ ۷۸۳۸

  به نام جناب آقای حمیدرضا باقری می باشد.

  ۱۴٫ جهت دریافت اصل کارنامه حضور شخص داوطلب با همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی می باشد.

  ۱۵٫ زمان مراجعه داوطلبان جهت دریافت اصل کارنامه از طریق پیامک اطلاع رسانی خواهد شد.بدیهی است از پذیرش افراد و تحویل کارنامه تا پیش از اطلاعیه پروشات مبنی بر مراجعه جهت دریافت کارنامه داوطلبان، معذور خواهیم بود.

 • طرح هر گونه شکایت در ارتباط با آزمون کتبی تنها در روز آزمون از طریق فرم Complaint Form (که داوطلب می تواندبا شرح شکایت خود به زبان انگلیسی در روز آزمون عنوان نماید وبه مسول مربوطه تحویل نماید ) انجام میشود.

 • ۱۶٫ مهلت اعتراض به نتایج آزمون، نهایتا تا ۴۲ روز از زمان برگزاری آزمون کتبی امکان پذیر است و پس از آن اعتراض داوطلب قابل رسیدگی نمی باشد.

  ۱۷٫ هزینه اعتراض به نمرات 3,500,000 تومان می‌باشد.داوطلبان می‌بایست درخواست اعتراض خود را تنها از طریق ایمیل به proshotielts.com@gmail.com ارسال نمایند .

  ۱۸٫ جهت آغاز روند رسیدگی به اعتراض، می بایست اصل TRF داوطلب به پروشات ارسال شود.

  ۱۹٫ داوطلب میبایست بعد از ارسال ایمیل اولیه و دریافت فرم اعتراض ارسالی توسط پروشات آن را تکمیل نموده و به همراه تصویرفیش پرداختی نهایتا تا قبل از ساعت ۱۶ همان روز به نشانی proshotielts.com@gmail.com ایمیل نمایید.لازم به ذکر است که تاریخ درج شده در فرمهای تکمیل شده می بایست الزاما مشابه با تاریخ فیش واریزی باشد.

  ۲۰٫ در صورت اعتراض به نتیجه آزمون داوطلبان اجازه ارسال نتیجه اولیه خود را تا پس از دریافت پاسخ اعتراض به نهاد ها و دانشگاهها نخواهند داشت.

  ۲۱٫ بررسی اعتراض ها توسط IDP انجام شده و نتیجه آن ۲ تا ۶ هفته پس از وصول اعتراض به IDP مشخص خواهد شد.

  ۲۲٫ در صورت وارد بودن اعتراض، کل وجه هزینه اعتراض به متقاضی مسترد خواهد شد.

  به محض دریافت نتیجه اعتراض داوطلبان، اطلاع رسانی از سوی پروشات صورت خواهد گرفت.

4.9/5 - (30 امتیاز)