Scroll Top

راهنمای ثبت نام آزمون آیلتس

داوطلب گرامی، ضمن تشکر از حسن انتخاب شما خواهشمندیم توضیحات مندرج در صفحه راهنمای ثبت نام را با صبر، حوصله و دقت فراوان مطالعه فرمایید. هرگونه اشتباه داوطلب در فرآیند ثبت نام، پیامدهایی همچون کنسل شدن آزمون شما عزیزان را در پی خواهد داشت.

توضیح بسیار مهم: توجه داشته باشید در بخش Payment Details در سایت IELTS Essentials، دو گزینه Pay Online و Pay Offline جهت پرداخت وجه آزمون وجود دارد. در این بخش فقط گزینه پرداخت آفلاین را انتخاب کنید! وجه آزمون میبایست صرفاً از طریق پنل کاربری شما در سایت پروشات و به صورت آنلاین پرداخت شود.

مراحل ثبت نام آزمون آیلتس

 • پیش از هر اقدامی با مراجعه به پنل کاربری پروشات، اکانت کاربری خود را بسازید.
 • از طریق پنل، آزمون مورد نظر خود را انتخاب و رزرو نمایید.
 • به نوع ماژول آزمون خود (اکادمیک یا جنرال) توجه نمایید.
 • از لحظه رزرو آزمون، ۲۴ ساعت فرصت دارید تا شهریه ثبت نام آزمون را به صورت آنلاین در پنل خود پرداخت نمایید.
 • فرمهای راهنمای آزمون در پنل کاربری را دانلود کرده و مطالعه نمایید.
 • پس از ساخت اکانت کاربری در سایت پروشات، اینک به سایت my.ieltsessentials.com بروید.
 • کشور ایران و مرکز آزمون پروشات را انتخاب نمایید.
 • تاریخ آزمون مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 • به نوع ماژول آزمون خود (آکادمیک یا جنرال) دقت کنید.
 • تاریخ و ماژول آزمون انتخابی شما میبایست عیناً همان تاریخ و ماژول آزمون رزرو شده در پنل کاربری شما در سایت پروشات باشد.
 • پس از تکمیل ثبت نام به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد.
 • مجدداً به پنل کاربری خود در سایت پروشات مراجعه نمایید و وجه آزمون را به صورت آنلاین پرداخت نمایید.
 • واریز وجه آزمون به صورت آنلاین و از طریق پنل کاربری داوطلبین در سایت پروشات انجام می‌پذیرد.
 • شهریه آزمون آیلتس بر اساس نرخ مصوب سازمان سنجش و آموزش کشور ۶ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۴۰ تومان به صورت علی الحساب می‌باشد.
 • چنانچه پس از ۲۴ ساعت نسبت به پرداخت وجه آزمون اقدام نفرمایید. ثبت نام شما لغو می‌شود.
 •  

داوطلب گرامی، مرکز IDP، حساسیت فوق العاده ای بر روی فایل اسکن مدارک ارسالی (پاسپورت) دارد. لذا در صورت عدم رعایت دقیق مشخصات مورد پذیرش اسکن فایلها، امکان برگشت تصویر ارسالی شما از سوی IDP و حتی کنسل شدن آزمون ثبت نامی شما وجود دارد. لذا اکیداً خواهشمندیم به نکات زیر جهت ارسال اسکن مدارک توجه ویژه داشته باشید تا دچار مشکلات برگشت و درخواست ارسال مجدد مدارک خود نشوید.

 1. فایل ارسالی شما میبایست فقط در فرمت JPG باشد. از ارسال فایل با فرمتهای Gif، PDF، Word، PNG و سایر فرمتها خودداری نمایید. فایلهایی که جز در فرمت JPG باشند، قابلیت ارسال شدن پس از آپلود را ندارند.
 2. فایل شما میبایست اسکن واضحی از مدارک شما باشد. به طوری که تمامی نوشته ها و شماره های مندرج در مدرک شما، کاملاً خوانا و واضح باشد.
 3. اکیداً خواهشمندیم از انداختن عکس توسط تلفنهای همراه و دوربینهای عکاسی (حتی تلفن های همراه با دوربین های با کیفیت) جهت تصویربرداری از مدارک خود استفاده نفرمایید. بسیاری از فایل های تصاویر ارسالی که با تلفن همراه و دوربینهای عکاسی گرفته میشود، به دلایل مختلفی از جمله به کاربردن فلاش، تاری عکس، عدم یکنواخت بودن نور در تصویر و … توسط IDP برگشت میخورد. لذا جهت اطمینان، تصویر مدارک خود را صرفاً توسط اسکنر بگیرید.
 4. حداکثر سایز فایل ارسالی شما برای هر عکس میبایست ۱ مگابایت باشد. قبل از ارسال فایل، مطمئن شوید که تصویر شما کمتر از ۱ مگابایت است. شما میتوانید در نرم افزارهایی مانند فتوشاپ، سایز فایل خود را کاهش دهید. دقت نمایید میزان کاهش حجم عکس شما نباید تأثیر محسوسی بر روی وضوح عکس شما داشته باشد.
 5. حداقل رزولیشن (طول یا عرض تصویر) فایل شما میبایست ۸۰۰ پیکسل و حداکثر ۲۰۰۰ پیکسل باشد. فایلهایی که رزولیشن آنها کمتر از ۸۰۰ پیکسل باشند فاقد وضوح کافی و کوچک هستند و فایلهایی که بالای ۲۰۰۰ پیکسل باشند، گرچه از کیفیت لازم برخوردارند اما به طور معمول حجم آنها از ۱ مگابایت فراتر خواهد رفت.
 6. تصویر فایل ارسالی شما از مدارک الزاماً میبایست رنگی باشد.
 7. تصویر پاسپورت میبایست از صفحات اول و دوم (برگ اول پاسپورت به صورت کامل) و تصویر کارت ملی میبایست صرفاً از روی آن گرفته شده باشد.
 8. دقت نمایید تصویر صفحه اول و دوم پاسپورت را در ۲ فایل مجزا ارسال نکنید. صفحه اول و دوم پاسپورت میبایست در یک برگ اسکن شود.
 9. چنانچه قبلاً صفحه اول و دوم پاسپورت خود را به صورت مجزا اسکن کرده اید، آنها را در نرم افزار فتوشاپ به هم نچسبانید چرا این دست از فایلهای ارسالی مورد پذیرش IDP نمیباشد.
 10. دقت نمایید منظور از صفحه اول و دوم پاسپورت همان برگ اول پاسپورت میباشد. بسیاری از داوطلبان، اشتباهاً برگ اول و برگ دوم را به جای صفحه اول و صفحه دوم اسکن مینمایند.
 11. امضای صفحه دوم پاسپورت الزامی نیست اما بهتر است آن را انجام دهید. برخی از داطلبین گمان میکنند که قبل از اقدام به امضاء پاسپورت خود میبایست مراحل قانونی خاصی را طی کنند. لازم به توضیح است، امضای شما در پاسپورت خودتان نیازی به تأیید از مراجع ذیصلاح ندارد.
 12. تاریخ اعتبار پاسپورت شما میبایست معتبر باشد. پاسپورتهایی که تاریخ اعتبار آن منقضی شده باشد، مورد پذیرش IDP نمیباشد.
 13. از ارسال اسکن عکس پرسنلی (۳ در۴) خودداری فرمایید. توجه داشته باشید عکس پرسنلی شما، در روز آزمون و پیش از زمان برگزاری توسط پروشات گرفته خواهد شد.
 14. فایل ارسالی اسکن شما میبایست کراپ خورده و فاقد حاشیه های اضافی باشد.

مدارک لازم جهت اسکن و حضور در جلسه آزمون

به صورت کلی اصل پاسپورت معتبر و کارت ملی (هوشمند یا قدیمی) برای ثبت نام الزامیست. از آنجایی که داوطلبین محترم سوالات بسیاری را در این بخش مطرح کرده اند، حالتهای مختلف متقاضیان با مدارک مختلف را در نظر گرفته ایم و در مثالهای زیر توضیح داده ایم.

 • شما مشکلی برای شرکت در آزمون اصلی ندارید. تصویر رنگی پاسپورت معتبر، تصویر رنگی کارت ملی قدیمی به همراه تصویر فیش واریزی خود را اسکن نمایید. توجه داشته باشید که روز آزمون همراه داشتن اصل پاسپورت معتبر و کارت ملی قدیمی جهت حضور در سالن آزمون الزامی است. چنانچه تنها کارت ملی قدیمی خود را همراه داشته باشید، اجازه حضور در آزمون را نخواهید داشت.

   
 • شما مشکلی برای شرکت در آزمون اصلی ندارید. تصویر رنگی پاسپورت معتبر، تصویر رنگی کارت ملی هوشمند به همراه تصویر فیش واریزی خود را اسکن نمایید. روز آزمون همراه داشتن هر دوی مدارک اصل پاسپورت معتبر و کارت ملی هوشمند جهت حضور در سالن آزمون الزامی است. چنانچه تنها یکی از مدارک نامبرده را همراه داشته باشید، اجازه حضور در آزمون را نخواهید داشت.

   
 • شما مشکلی برای شرکت در آزمون اصلی ندارید. تصویر رنگی پاسپورت معتبر، تصویر رنگی شناسنامه یا گواهینامه هوشمند به همراه تصویر فیش واریزی خود را اسکن نمایید. روز آزمون همراه داشتن اصل پاسپورت معتبر و اصل مدرکی که اسکن نموده اید (شناسنامه یا کواهینامه هوشمند) جهت حضور در سالن آزمون الزامی است. توجه نمایید همراه داشتن اصل هر دوی مدارک در روز آزمون الزامیست.

   
 • بانوانی که پاسپورت ندارند اجازه حضور در آزمون را ندارند! در خصوص آقایانی که پاسپورت ندارند، با ارئه گواهی اشتغال به تحصیل یا اشتغال به خدمت و کارت ملی هوشمند میتوانند ثبت نام کنند البته فقط برای آزمون آکادمیک! توجه نمایید برای این دسته از آقایان مراجعه به سازمان سنجش جهت أخذ تاییدیه وضعیت خدمت یا معافیت تحصیلی اجباری است. چنانچه سؤال بیشتری دارید، میتوانید با کارشناسان پروشات با شماره های ۲۲۱۲۹۴۳۳ و ۲۲۱۲۹۴۳۴ جهت راهنمایی تکمیلی تماس حاصل فرمایید.

   
 • شرکت در آزمون تنها با ارائه اصل پاسپورت معتبر امکان پذیر میباشد. حتی توسط کپی برابر با اصل محضری مدارک هم امکان حضور در جلسه آزمون وجود ندارد.

   
4.8/5 - (40 امتیاز)